Zawsze będą pojawiały się spory

 

Musimy pamiętać, że każdy z nas ma swoje zdanie, ma swój system wartości, a to powoduje, że praktycznie ilu jest ludzi, tyle jest opinii na jakiś temat. Nawet jeżeli dwie osoby zgadzają się co do jakiejś sprawy, to i tak może się okazać, że przy głębszym rozpatrywaniu jej, w szczegółach mogą się różnić. To też powoduje, że w społeczeństwie wybuchają co chwilę jakieś spory.

 

Każdy ma prawo do własnego zdania

 

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że każdy ma prawo do własnej opinii, każdy ma też prawo wyrazić swoje zdanie na dany temat i nikt nie ma prawa do obrażania takiej osoby, tylko dlatego, że jej zdanie nie jest takie samo jak moje. Różnice zdań i spory są potrzebne, bo mogą prowadzić do tworzenia nowych rozwiązań, które będą opierały się na kompromisie i współpracy. Jednak żeby tak było, musi być w ogóle, chociaż minimalna chęć do podjęcia rozmów. Tylko w ten sposób, możemy mieć pewność, że takie spory nie przekształcą się w słowną przepychankę, a wręcz odwrotnie, że przyniosą coś dobrego.

 

Trzeba słuchać argumentów drugiej strony

 

Dopóki pojawiają się rozsądne argumenty, dopóki obydwie strony słuchają tego, co ma do powiedzenia ta druga część społeczeństwa, to możemy uznać, że taki spór jest konstruktywny i może z niego wyjść jeszcze coś fajnego. Jeśli jednak przeradza się to w kłótnie, podczas której nikt nikogo nie słucha, to jest to tylko strata czasu. Dlatego tak ważne jest to, aby podczas sporu znalazł się mediator, który będzie stopował zapędy obydwóch stron.

 

Rozmowy są ważne, nawet te podczas których nie zgadzamy się ze sobą i dochodzi do sporów. Jednak mogą dać coś dobrego tylko wtedy, kiedy odnosimy się z szacunkiem do drugiej strony.

2 Replies to “Zawsze będą pojawiały się spory”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *